مسافرت یک روزه من به اخلمد (پرویز شجاعی پارسا) - اخلمد / اخلومد
X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری


اخلمد / اخلومد

منطقه ای سر سبز از رشته کوه های بینالود

مهد من گشته ایران

من کودک دلبند تو ، تو نیز والا مادرم

بی تو ندارم زندگی ، جانی تو اندر پیکرم

در هر مکان ، در هر زمان ، هر جا روم ، هر سو پرم

رو آورم بر سوی تو ، زیرا تو هستی لانه ام

اقوام و خویشاوند من ، ما وای من ، کاشانه ام آبشار اولآنچه انسان از بهشت در تصور خود دارد ، تصویر باغی است سرسبز با درختان سر به فلک کشیده ، رودها و جویبارهای جاری ، گلها و گیاهان متنوع ، آسمانی آبی و . . .


 Untitled


این تابلوی زیبا ، در واقع آن چیزی است که انسان در زمین به عنوان زیباترین دیده و همواره از آن به عنوان بهشتی بر روی زمین یاد کرده است .


 Untitled


به طور یقین میتوان گفت مسیر آبشار اخلمد یکی از زیباترین مکانهای ایران زمین است و میتوان از آن به عنوان بهشتی  در این جهان خاکی یاد کرد .


آبشار دوم 

آبشار دومهمان بهشتی که ما همیشه در فکرمان است .  درختان بزرگ و تنومند ، چشمه ساران فراوان که از لا به لای سنگها فوران میکند ، دره ای ژرف و عمیق با آبشارهای دیدنی و . . . .


 Untitled


روستای اخلمد ( اخلومد ) در فاصله 85 کیلومتری شمال غرب شهرستان مشهد و در مسیر جاده مشهد به قوچان واقع شده است .


 Untitled


قبل از حرکت به سمت روستا ، دو تن از دوستداران طبیعت که برای سفری چند روزه به مشهد آمده بودند به پیشنهادم جواب مثبت دادند و با من همراه شدند 


 طبیعت زیبای اخلمد


لذا در تاریخ 9/01/1388  ساعت 7 صبح  از مشهد به سمت روستا حرکت کردیم و حدود 4 کیلومتر بعد از شهرستان چناران مسیری فرعی ( حدود بیست کیلومتر ) ما را به سمت روستای اخلمد راهنمایی کرد .


 Untitled

سد بایسنغرینرسیده به روستای اخلمد ، بند یا سدی قدیمی و جالب بنام سد بایسنغری توجه ما را به خود معطوف کرد که در حال تخریب و فرسایش بود .

 پیرزن زحمت کش

پیرزنی در حال تمیز کردن مکانی جهت اسکان مسافراناین سد در حدود سالهای 840 قمری ساخته شده است زمانی که بایسنغر حاکم طوس بود .


 Untitled


بد نیست کمی در باره بایسنغر هم بدانیم : بایسنغر پسر سوم شاهرخ  ، سلطان قدرتمند تیموری بود . او از ادب دوستی و هنرپروری نیز چیزی کم نداشت و از خوشنویسان بنام عصر خود بود .


 Untitled


در متون تاریخی به دفعات از بایسنغر و نقش او در اوضاع سیاسی روزگار و جنگها و نبردهای وی سخن گفته اند . او بانی مکتب کتاب سازی در ایران است .


آبشار اول 

آبشار اولشاهنامه بایسنغری ( موزه کاخ گلستان ) و قران بایسنغری ( موزه قران آستان قدس ) از او به یادگار مانده است .


 Untitled

جانپناه جهت علاقه مندان به سنگنوردیدره زیبای اخلمد مکان بسیار مناسبی برای سنگوردی ، کوهنوردی ، و مهمتر از همه لذت بردن از مواهب زیبای طبیعی است .


Untitled


 در این برنامه هم باز کتاب آبشارهای ایران ( آقای مهندس مجید اسکندری ) راهنما و رهگشای بسیار خوبی برای ما بود .


 آبشار دوم

آبشار دومروستای اخلمد دارای باغهای زیبا و پر محصولی میباشد و از میان محصولات این منطقه سیب و گلابی آن بسیار معروف است . و مسیر آبشار از دل این باغهای پرثمر عبور میکند .


 سنگ بزرگ


 از روستای اخلمد تا اولین آبشار 2 کیلومتر فاصله میباشد . و در حدود نیم ساعت شما از طریق مسیر پاکوپ به آبشار اول میرسید .


 طبیعت زیبای اخلمد


آبشاری زیبا که مرا یاد آبشار شوی انداخت البته در اندازه ای کوچکتر


آبشار فرعی 

حیف این طبیعت زیبا که با زباله کثیف شود .


روایت است شاه عباس دوم پس از فتح قندهار در راه بازگشت به اصفهان چند روزی را نزدیکی آبشار اخلمد اقامت کرد .


 طبیعت زیبای اخلمد


 مسیر را پس از آبشار اول ادامه دادیم و دوباره پس از نیم ساعت به آبشار دوم رسیدیم که از میان تخته سنگی بزرگ به ارتفاع تقریبی 10 متر به پایین پرتاب میشد .


طبیعت زیبای اخلمد 

به ریزش آب در اطراف این غار کوچک توجه کنید.پس از آن به سمت آبشار سوم راهی شدیم که در میان دره ای عظیم با دیواره های بلند و از کنار رودخانه بایستی گذر کرد .


 آبشار اول


این آبشارها در اوایل سال یعنی فصل بهار بخاطر بارندگی های فراوان بیشترین مقدار آب و همینطور زیبایی فریبنده ای دارند .

 آبشار دوم


 هر چند اهالی اخلمد معتقد بودند امسال ، آب آبشارها بخاطر خشکسالی نسبت به سالهای گذشته کمتر بوده است . ولی چیزی از زیباییهای آن کم نکرده بود .


 پنجه گرگ


در کنار آبشار سوم ، خداوند متعال تخته سنگ بزرگی چسبیده به کوه را آفریده بود . این تخته سنگ بسیار شبیه پنجه گرگ است و به همین نام هم معروف است


 سوراخی در سنگ


 و آب چشمه ساران از هر طرف آن در حال ریزش می بود و منظره غیر قابل وصف و شاعرانه ای را بوجود آورده بود .  ساعت 10 صبح مسیر برگشت را انتخاب کردیم و ساعت 12 به روستا رسیدیم و از آنجا به سمت مشهد راهی شدیم .


منبع  


نوشته شده در سه‌شنبه 13 اردیبهشت‌ماه سال 1390ساعت 01:41 ب.ظ توسط محمود| 1 نظر|

Design By : Mihantheme